Samsung AU7700 50" Crystal UHD 4K Tizen TV
Price Range in Bangladesh
from
৳53,990
to
৳55,025
across 2 sellers
The lowest price of Samsung UA50AU7700KLXL in Bangladesh is ৳53,990 only. Buy Samsung UA50AU7700KLXL at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳55,025 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 53,990
Badda, Dhaka
Save 27%
৳75,030
৳ 55,025
📋 Samsung UA50AU7700KLXL Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ UA50AU7700KLXL |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 50 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160p |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | HDR10, HDR10+, Hybrid Log Gamma |
| Contrast | Mega Contrast |
| Brightness | High Dynamic Range |
| TV Tuner | Analog and Digital |
| Sound | 20 Watt Sound Output Dolby Digital Plus, Q Symphony |
| Connectivity | 3 x HDMI, 1 x USB, eARC, 5.2V Bluetooth |
| Remote | Voice Search Remote Control |
| Operating System | Tizen |
| Dimension | 1116.8 x 644.2 x 59.9 mm Set Size without Stand |
📖 Overview
This Samsung AU7700 TV features 4K UHD technology, which provides 4X more pixels than Full HD quality, allowing you to view even small details in the scene. This TV has a high dynamic range to increase the light level on your TV and you can enjoy a huge color spectrum even in the darkest scenes. Q Symphony is the only soundbar speaker that lets you use both your TV and the soundbar speaker at the same time for the surround sound experience.
Be the first to review
Share your experience with Samsung AU7700 50" Crystal UHD 4K Tizen TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★