Samsung AU7700 65 Inch 4K UHD Smart TV
Price in Bangladesh
৳97,000
from 1 seller
The lowest price of Samsung UA65AU7700KXXM in Bangladesh is ৳97,000 only. Buy Samsung UA65AU7700KXXM at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 97,000
📋 Samsung UA65AU7700KXXM Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ UA65AU7700KXXM |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 65" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160P |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5 MS |
| Contrast | HDR10, HDR10+, Hybrid Log Gamma |
| Brightness | High Dynamic Range |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | 20 Watt Sound Output<br> Dolby Digital Plus |
| Connectivity | Built-in Wi-Fi & Ethernet Connectivity, Dual-Band 2.4 & 5 GHz, 4.2V Bluetooth |
| Remote | Voice Search Remote Control |
| Operating System | Tizen |
| Dimension | 1449.4 x 906.6 x 282.1 mm with Stand |
| Other Features | 2 x USB 2.0<br> Amazon Alexa <br> Samsung Bixby |
📖 Overview
Samsung AU7700 4K UHD TV provides your eyes with bright and crisp pictures with 4X more pixels than an ordinary Full HD screen. Because of its advanced color imaging techniques, you will see more realistic color emotions. Now it is your time to enjoy a realistic view and smooth performance due to its intelligence assesses and adjusts frames from the origin of the video.
Be the first to review
Share your experience with Samsung AU7700 65 Inch 4K UHD Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★