HP EliteBook 840 G6 Core i5 8th Gen 16GB RAM Laptop
-14%
Price in Bangladesh
৳30,500
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳30,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Shantinagar, Dhaka
Save 14%
৳35,500
৳ 30,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8265U 8th Generation |
| Processor Speed | 1.60GHz Base Frequency up to 3.90GHz, 6M Cache |
| Screen Size | 14" Diagonal FHD IPS Anti-Glare LED-Backlit Display |
| RAM | 16GB DDR4 2400MHz |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 Graphics |
| Audio/Speaker | Dual Stereo Speakers |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ac (2 x 2), Bluetooth 5 Combo |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | Multi Card Reader |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 50 Wh Li-ion |
| Keyboard | HP Premium Collaboration Keyboard, and spill-resistant with drain |
| Software | Windows |
| Extra Slot | Yes, Up to 32GB RAM |
| Dimensions (W x D x H) | 32.6 x 23.43 x 17.9cm |
| Product Weight (Kg) | 1.48 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP Elitebook 840 G6 is a business series laptop. It is equipped with Intel Core i5 8th generation processor and can be a maximum speed of 3.90 GHz which will give the best performance for professional users. The body of this laptop comes with a built-in fingerprint function which gives the user more security while using the laptop. The HP laptop comes with 16GB DDR4 RAM and 256GB SSD storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 840 G6 Core i5 8th Gen 16GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★