Samsung CU8100 85" Crystal UHD 4K Tizen TV
Price Range in Bangladesh
from
৳220,000
to
৳229,999
across 3 sellers
The lowest price of Samsung CU8100 85" in Bangladesh is ৳220,000 only. Buy Samsung CU8100 85" at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳229,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 220,000
Purana Paltan, Dhaka
Save 36%
৳350,000
৳ 225,000
Mirpur, Dhaka
Save 34%
৳350,000
৳ 229,999
📋 Samsung CU8100 85" Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ CU8100 85" |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 85" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p, 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2 ms |
| Refresh Rate | Motionflow XR 200 (Native 60Hz) |
| Contrast | Dynamic Contrast Enhancer |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | Sound Output (RMS) 20W |
| Connectivity | 3 x HDMI Type A (Side) 1 x 1/8" / 3.5 mm (Composite/Analog Audio) (Side) 1 x Coaxial F-Type (RF Antenna) (Side |
| Remote | Yes |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
The Samsung CU8100 television comes with an 85-inch that will immerse you in images with vibrant colors, and crystal clear billions of shades. It is Dynamic Crystal Color provides vivid color variations so that every picture is seen in detail. This TV features High Dynamic Range technology that displays a wide spectrum of high dynamic range colors and light levels, so every visual detail in every scene can be seen.
Be the first to review
Share your experience with Samsung CU8100 85" Crystal UHD 4K Tizen TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★