Samsung DU7700 43'' 4K Smart Crystal LED TV
Price Range in Bangladesh
from
৳33,900
to
৳41,900
across 10 sellers
The lowest price of Samsung UA43DU7700RSER in Bangladesh is ৳33,900 only. Buy Samsung UA43DU7700RSER at the best price from BDStall. There are currently 10 sellers available. Prices range up to ৳41,900 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 10 in Bangladesh
Pallabi, Dhaka
৳ 33,900
Mirpur, Dhaka
৳ 33,999
Cantonment, Dhaka
৳ 34,500
More sellers
Shan Electronics ✓
৳ 38,499
ElephantRoad, Dhaka
·
10 months ago
TV Hut & Electronics ✓
৳ 39,900
ElephantRoad, Dhaka
·
1 year ago
Electronics Bazaar ✓
৳ 39,990
Purana Paltan, Dhaka
·
11 months ago
NB Electronics ✓
৳ 40,000
Nasirabad, Chittagong
·
1 year ago
RTM Technology ✓
৳ 40,900
Shantinagar, Dhaka
·
11 months ago
Electronics City ✓
৳ 40,999
ElephantRoad, Dhaka
·
10 months ago
B.J Electronics ✓
৳ 41,900
Nasirabad, Chittagong
·
1 year ago
📋 Samsung UA43DU7700RSER Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ UA43DU7700RSER |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 43'' |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160 Resolution |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Contrast | Mega Contrast |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 20W |
| Connectivity | Wi-Fi, HDMI, USB, Bluetooth, Ethernet |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
This Samsung DU7700 is a 43 inch Crystal Smart TV with LED display that provides you with incredibly detailed and clear images. It has Crystal Processor 4K which ensures you can watch your favorite videos up to 4K resolution. Also its display PurColor produces finely tuned colors for vivid images and emits a wide range of colors for optimal picture performance. This TV has a 50Hz refresh rate that guarantees fluid and smooth animations, so perfect for action or fast-paced sports films.
Be the first to review
Share your experience with Samsung DU7700 43'' 4K Smart Crystal LED TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★