Samsung Q60A 55" QLED 4K Smart TV
Price in Bangladesh
৳82,000
from 1 seller
The lowest price of Samsung QA55Q60AARSER in Bangladesh is ৳82,000 only. Buy Samsung QA55Q60AARSER at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 82,000
📋 Samsung QA55Q60AARSER Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ QA55Q60AARSER |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 55'' |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160 Pixels Resolution |
| Technology | QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast | HDR10, HDR10+, Hybrid Log Gamma |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | 20W Sound Output, Dolby Digital Plus |
| Connectivity | 3 x HDMI, 2 x USB, Ethernet- Yes, Bluetooth V4.2, Wi-Fi |
| Remote | Voice Remote Control |
| Operating System | Tizen |
| Dimension | 1399 x 846 x 148mm |
📖 Overview
Samsung Q60A 55" QLED 4K smart TV is built with a flat panel and a screen size of 55'' that delivers stunning picture quality with a resolution of 3840 x 2160 pixels. Its QLED technology ensures vibrant colors and lifelike details. It has a response time of 2ms and a refresh rate of 120Hz. This Q60A 55" TV tuner supports both digital and analog signals. It has also a 20W sound output with Dolby Digital Plus that ensures immersive audio. This Samsung Q60A QLED Smart TV can connect with multiple connectivity options including HDMI, USB, Ethernet, Bluetooth, and Wi-Fi.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Q60A 55" QLED 4K Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★