Samsung DU7700 50" Crystal UHD Smart TV
Price Range in Bangladesh
from
৳51,999
to
৳63,000
across 6 sellers
The lowest price of Samsung DU7700 in Bangladesh is ৳51,999 only. Buy Samsung DU7700 at the best price from BDStall. There are currently 6 sellers available. Prices range up to ৳63,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 6 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 51,999
Pallabi, Dhaka
৳ 52,490
Cantonment, Dhaka
৳ 54,000
📋 Samsung DU7700 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ DU7700 |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 50" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | Mega Contrast |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 20W |
| Connectivity | Wi-Fi, HDMI, USB, Bluetooth, Ethernet |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
This Samsung DU7700 is a crystal UHD smart TV that comes with a 50" 4K LED display hence, it provides vivid colors, details, and stunning 4K picture quality. The TV allows accessing top apps and controlling the TV through the built-in voice assistant. The Samsung DU7700 allows you to play games without a console. Also, you can enjoy free live streaming TV using Samsung TV Plus by connecting to the internet. Moreover, it supports Wi-Fi, HDMI, USB, Bluetooth, Ethernet, and smart connectivity.
Be the first to review
Share your experience with Samsung DU7700 50" Crystal UHD Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★