Samsung DU7700 55" Crystal UHD Smart TV
Price Range in Bangladesh
from
৳62,990
to
৳72,000
across 9 sellers
The lowest price of Samsung in Bangladesh is ৳62,990 only. Buy Samsung at the best price from BDStall. There are currently 9 sellers available. Prices range up to ৳72,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 9 in Bangladesh
Pallabi, Dhaka
৳ 62,990
Mirpur, Dhaka
৳ 63,900
Cantonment, Dhaka
৳ 65,000
More sellers
Electronics Bazaar ✓
৳ 68,990
Purana Paltan, Dhaka
·
11 months ago
Infotech ✓
৳ 70,000
Gulshan, Dhaka
·
11 months ago
NB Electronics ✓
৳ 70,000
Nasirabad, Chittagong
·
1 year ago
B.J Electronics ✓
৳ 70,500
Nasirabad, Chittagong
·
1 year ago
Electronics City ✓
৳ 70,999
ElephantRoad, Dhaka
·
10 months ago
TV Hut & Electronics ✓
৳ 72,000
ElephantRoad, Dhaka
·
1 year ago
📋 Samsung Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 55" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | Mega Contrast |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 20W |
| Connectivity | Wi-Fi, HDMI, USB, Bluetooth, Ethernet |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
This Samsung DU7700 is a crystal UHD smart TV that comes with a 50" 4K LED display. It provides vivid colors, details, and stunning 4K picture quality. The Samsung DU7700 allows you to play games without a console. Also, it allows accessing top apps and controlling the TV through the built-in voice assistant. You can enjoy free live streaming TV using Samsung TV Plus by connecting to the internet. Moreover, it supports Wi-Fi, HDMI, USB, Bluetooth, Ethernet, and smart connectivity. Its superior picture quality, smart functionality, and elegant design make it useful for users.
Be the first to review
Share your experience with Samsung DU7700 55" Crystal UHD Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★