Samsung DU7700 75" Crystal UHD Smart TV
Price Range in Bangladesh
from
৳120,500
to
৳139,900
across 7 sellers
The lowest price of Samsung UA75DU7700RSER in Bangladesh is ৳120,500 only. Buy Samsung UA75DU7700RSER at the best price from BDStall. There are currently 7 sellers available. Prices range up to ৳139,900 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 7 in Bangladesh
Pallabi, Dhaka
৳ 120,500
Mirpur, Dhaka
৳ 121,500
Cantonment, Dhaka
৳ 122,000
More sellers
TV Hut & Electronics ✓
৳ 135,000
ElephantRoad, Dhaka
·
1 year ago
Chattogram Electronic ✓
৳ 135,000
Paltan, Dhaka
·
1 year ago
Infotech ✓
৳ 136,990
Gulshan, Dhaka
·
11 months ago
Electronics Bazaar ✓
৳ 139,900
Purana Paltan, Dhaka
·
11 months ago
📋 Samsung UA75DU7700RSER Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ UA75DU7700RSER |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 75" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160p |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5 ms |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Contrast | Mega contrast |
| TV Tuner | Angular / Digital |
| Sound | 20W Sound Output, 2-Channel Speaker |
| Connectivity | Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, 3 x HDMI 4K 60Hz (for HDMI 1/2/3, eARC/ARC, 1 x USB, 1 x Ethernet, Anynet+ (HDMI-CEC) |
| Remote | Yes |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
The Samsung DU7700 is a 75-inch bezel-less smart television that creates a stunning home entertainment experience at home. Its 4K UHD LED technology display is designed to deliver incredibly detailed and clear images, so you can see vibrant colors and eye-catching images. This TV uses Samsung's own operating system Tizen, so your TV will get more with the latest apps and services. This TV has a 60Hz refresh rate that ensures fluid and smooth animations when watching action or fast-paced sports films.
Be the first to review
Share your experience with Samsung DU7700 75" Crystal UHD Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★