Lenovo ThinkPad T470 Core i5 7th Gen 8GB RAM Touch
-17%
Price in Bangladesh
৳23,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳23,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Shantinagar, Dhaka
Save 18%
৳28,000
৳ 23,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-7200U 7th Generation |
| Processor Speed | 3M Cache, up to 3.10 GHz |
| Screen Size | 14" FHD Touchscreen with 1920 x 1080p |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256 GB M.2 SATA |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | DVD R/W |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 |
| Networking | WiFi 802.11 ac WLAN, Bluetooth 4.1 Combo with WiFi Card |
| Webcam | HD webcam |
| Card Reader | Smart Card Reader |
| Battery | Up to 10 Hours |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows 10 Pro |
| Extra Slot | 1 x RAM Slot (Upgradeable) |
| Dimensions (W x D x H) | 13.25 x 9.15 x 0.79 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.6 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
The Lenovo ThinkPad T470 laptop comes with a 14" FHD touchscreen display with a resolution of 1920 x 1080p. It is powered by an Intel Core i5-7200U 7th-generation processor with shared Intel HD Graphics 620. It has 8GB DDR4 RAM and 256GB SSD. This Lenovo laptop comes with Wi-Fi 802.11ac WLAN and Bluetooth 4.1 combo for network connectivity.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T470 Core i5 7th Gen 8GB RAM Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★