Samsung Galaxy A14
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Samsung Galaxy A14 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy A14 |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 2G / 3G / 4G |
| SIM | Dual SIM |
| Display | 6.6 inch (1080 x 2408 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 4GB |
| Built In Memory | 64GB |
| External Memory | microSDXC (dedicated slot) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A55 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Camera | Triple (50MP + 5MP + 2MP) |
| Front Camera | 13 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | Up to 1080p at 30fps |
| OS | Android 13, One UI Core 5 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 167.7 x 78 x 9.1 mm |
| Weight | 201 g |
📖 Overview
Samsung Galaxy A14 Review by Bdstall
What is the price of Samsung Galaxy A14 smartphone?
Samsung Galaxy A14 smartphone is available in Bangladesh in 64GB ROM / 4GB RAM, 128GB ROM / 4GB RAM, and 128GB ROM / 6GB RAM variants. Therefore, Galaxy A14 price is less or more in BD that depends on the variant of the smartphone. Moreover, the Samsung Galaxy A14 price in Bangladesh is TK 21,999 which is the 64GB ROM / 4GB RAM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy A14 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?