Samsung Galaxy Tab A9
-1%
Price in Bangladesh
৳17,600
from 1 seller
The lowest price of Samsung Galaxy Tab A9 in Bangladesh is ৳17,600 only. Buy Samsung Galaxy Tab A9 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Baridhara, Dhaka
Save 1%
৳17,800
৳ 17,600
📋 Samsung Galaxy Tab A9 Full Specification
| Item | Tablet |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy Tab A9 |
| Brand | Samsung |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Screen | 8.7 inch TFT LCD Display with 800 x 1340 pixel Resolution |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speaker, 3.5mm jack |
| SIM | Nano-SIM + eSIM (cellular model only) |
| Connectivity | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, 5.3 Bluetooth Version, USB Type-C 2.0 |
| Camera | Main Camera: 8 MP, AF<br>Selfie Camera: 2 MP<br>1080p at 30fps Video Resolution |
| FM | N/A |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 5100 mAh Battery, 15W Wired Charging |
| OS | Android 13, upgradable to Android 14, One UI 6.1 |
| Product Weight | 332gm |
📖 Overview
This Samsung Galaxy Tab A9 features a 8.7 inch TFT LCD Display with 800 x 1340 pixel resolution that makes it suitable for watching videos or playing games. It has dual speakers with ultimate audio features makes every single sound amazing and Mediatek Helio G99 (6 nm) chipset with a large storage capacity gives a super fast performance. Also, it features 8 MP (wide) main camera with 2 MP selfie camera and 1080p at 30fps video resolution gives a better picture quality.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy Tab A9 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★