Xiaomi Redmi Pad SE
Price Range in Bangladesh
from
৳21,000
to
৳22,200
across 2 sellers
The lowest price of Xiaomi Redmi Pad SE in Bangladesh is ৳21,000 only. Buy Xiaomi Redmi Pad SE at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳22,200 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Baridhara, Dhaka
৳ 21,000
Baridhara, Dhaka
Save 6%
৳23,500
৳ 22,200
📋 Xiaomi Redmi Pad SE Full Specification
| Item | Tablet |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi Pad SE |
| Brand | Xiaomi |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Screen | 11.0 inches IPS LCD with 1200 x 1920 pixels resolution |
| Sound | Quad speakers |
| Connectivity | Wi-Fi: 2.4GHz, 5GHz, Bluetooth 5.0 |
| Camera | 8 MP |
| Battery | Li-Po 8000mAh, 18W Quick Charge 3.0 Charger |
| OS | MIUI Pad 14 based on Android 13 |
| Other Features | Redmi |
📖 Overview
This Xiaomi Redmi Pad SE has an 11.0-inch LCD IPS display with a resolution of 1200 x 1920 pixels so, it is suitable for watching videos and playing games. This pad includes Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) chipset and Octa-core processor so, it provides good performance while working. Moreover, it has an 8000mAh powerful battery capacity that ensures long-time charging backup.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Pad SE and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★