Xiaomi Redmi Pad Pro
Price in Bangladesh
৳31,500
from 1 seller
The lowest price of Xiaomi in Bangladesh is ৳31,500 only. Buy Xiaomi at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Baridhara, Dhaka
৳ 31,500
📋 Xiaomi Full Specification
| Item | Tablet |
|---|---|
| Brand | Xiaomi |
| Processor | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Screen | 12.1 inches IPS LCD with 1600 x 2560 pixels resolution |
| Sound | Stereo speakers (4 speakers) |
| Connectivity | Wi-Fi 6 |
| Camera | 8 MP |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
| Battery | 10000mAh, 33W wired, PD3.0, QC3+ |
| OS | Android 14, HyperOS |
| Product Weight | 571g |
📖 Overview
This Xiaomi Redmi Pad Pro tablet has a 12.1-inch IPS LCD with 1600 x 2560 pixels resolution so, it is perfect for watching videos and playing games. It has a 10000mAh powerful battery that provides long-time charging back up. It offers stereo 4 speakers that provide high-quality sound. Also, this iPad has Wi-Fi 6, and Bluetooth 5.2 connectivity accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass sensor.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Pad Pro and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★