Samsung Galaxy Tab S9 FE SIM Supported
Price in Bangladesh
৳65,000
from 1 seller
The lowest price of Samsung Galaxy Tab S9 FE in Bangladesh is ৳65,000 only. Buy Samsung Galaxy Tab S9 FE at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Baridhara, Dhaka
৳ 65,000
📋 Samsung Galaxy Tab S9 FE Full Specification
| Item | Tablet |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy Tab S9 FE |
| Brand | Samsung |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Screen | 10.9 inch IPS LCD Display with 1440 x 2304 pixel Resolution |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers, Tuned by AKG |
| SIM | Nano-SIM + eSIM (cellular model only) |
| Connectivity | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Camera | Main Camera: 8 MP (wide)<br>Selfie Camera: 12 MP (ultrawide) |
| FM | N/A |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS (cellular model only) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, proximity (accessories only) |
| Battery | Li-Po 8000mAh Battery, 45W Wired Charging |
| OS | Android 13, One UI 6 (up to 4 major Android upgrades) |
| Product Weight | 523gm |
📖 Overview
Samsung Galaxy Tab S9 FE features a 10.9 inch IPS LCD Display with 1440 x 2304 pixel resolution makes it suitable for watching videos and playing games and it has Nano-SIM + eSIM (cellular model only). It is built in dual speakers with ultimate audio features makes every single sound amazing and Exynos 1380 (5 nm) chipset with mass storage capacity gives a smooth using performance. It features 8 MP (wide) main camera with 12 MP (ultrawide) selfie camera and 4K at 30fps video resolution for better picture quality. Also, it has a Super responsive S Pen which is designed to bring your imagined art into reality.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy Tab S9 FE SIM Supported and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★