Samsung S95D 65" OLED 4K Tizen OS Smart TV
Price in Bangladesh
৳335,000
from 1 seller
The lowest price of Samsung S95D in Bangladesh is ৳335,000 only. Buy Samsung S95D at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
৳ 335,000
📋 Samsung S95D Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ S95D |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 65 inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | UHD 4K Resolution (3840 x 2160p) |
| Technology | OLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Contrast | Self-illuminating pixels |
| TV Tuner | Analog |
| Sound | Sound Output (RMS) 70W |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
| Dimension | Package Size: 1625 x 935 x 170 mm<br>Set Size with Stand: 1443.5 x 894.4 x 267.9 mm<br>Set Size without Stand: 1443.5 x 829.4 x 11.0 mm<br>Stand (Basic): 360.0 x 267.9 mm<br>VESA Spec: 400 x 300 mm |
📖 Overview
Samsung S95D 65" OLED 4K Tizen OS Smart TV comes with a powerful NQ4 AI Gen2 Processor that can give a smooth picture quality and it has dynamically tone maps every scene to maximize the viewing pleasure. It has some amazing smart features such as Bixby, Far-Field Voice Interaction, Built-in Voice Assistant, Works with AI Speaker, Web Browser, SmartThings Hub, Matter Hub, IoT-Sensor Functionality, quick remote, Ambient Mode+, Apple AirPlay, Daily+, and with its Multi-View technology you can watch up to 2 videos at a time.
Be the first to review
Share your experience with Samsung S95D 65" OLED 4K Tizen OS Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★