Sonali HG6700CXS 5.5kW Honda Engine Generator
Price in Bangladesh
৳110,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Sonali HG6700CXS Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Model | ✅ Sonali HG6700CXS |
| Generator Type | Mini |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Model | Honda GX390 |
| Rated Power | 5kW |
| Standby Power | 5.5kW |
| Number of Cylinder | 4-Stroke OHV Single-Cylinder Gasoline Engine with Forced Air-Cooled |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 Volts |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine RPM | 3000 RPM |
| Power Factor | 1 Cos |
| Max Output | 9.5kW / 13HP |
| Starting System | Recoil & Electric |
| Fuel Tank Capacity | 25 Ltr |
| Displacement | 389cc |
| Ignition System | Non-Contact Transistorize Magneto |
| Fuel Consumption | 2.2 Ltr/Hr |
| Dimension | 725 x 550 x 610mm |
| Weight | 85 Kg |
| Origin | Japan |
📖 Overview
The Sonali HG6700CXS generator is suitable for power generation in shops, showrooms, educational institutions, hospitals, mosques, and other places. It uses the GX series Honda engine. It can generate power up to 11KW/5500 Watts with maximum output. Its maximum engine Power is 9.5kW / 13HP and its engine speed is 3000 RPM. The Sonali generator has two sturdy wheels so it can be conveniently set up anywhere.
Be the first to review
Share your experience with Sonali HG6700CXS 5.5kW Honda Engine Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★