Dell Latitude 5290 2-in-1 Core i5 8th Gen Laptop
Price in Bangladesh
৳30,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳30,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 30,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Core i5-8350U 8th Gen |
| Processor Speed | 1.7Ghz Up to 1.9Ghz with 6MB Cache |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 12.5" FHD LED Touch Screen Display |
| RAM | 8GB DDR3-1866 MHz |
| Hard Disk | 256GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD 620 |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers, Microphone |
| Networking | W-Fi & Bluetooth |
| Webcam | 2MP HD Camera |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3 Cell 2 Hours |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | 1.2Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
Dell Latitude 5290 2-in-1 equipped with Intel UHD 620 graphics and a 2-megapixel HD camera. It contains 8GB of 1866 MHz DDR3 RAM and a 256GB M.2 SSD. It has a Core i5-8350U 8th generation CPU with a clock speed of 1.7GHz to 1.9GHz and a 6MB cache capacity.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 5290 2-in-1 Core i5 8th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★