Sony Bravia KD-50X75K 50" 4K Android Google TV
-32%
Price Range in Bangladesh
from
৳63,500
to
৳65,999
across 4 sellers
The lowest price of Sony Bravia KD-50X75K in Bangladesh is ৳63,500 only. Buy Sony Bravia KD-50X75K at the best price from BDStall. There are currently 4 sellers available. Prices range up to ৳65,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 4 in Bangladesh
Nasirabad, Chittagong
Save 32%
৳93,900
৳ 63,500
Badda, Dhaka
৳ 63,501
Purana Paltan, Dhaka
৳ 64,999
More sellers
Shan Electronics ✓
৳ 65,999
ElephantRoad, Dhaka
·
10 months ago
📋 Sony Bravia KD-50X75K Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ Bravia KD-50X75K |
| Brand | Sony |
| Screen Size | 50" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5 ms |
| Refresh Rate | Motionflow XR 200 (Native 50Hz) |
| TV Tuner | Yes |
| Sound | Dolby Audio Sound Technology |
| Connectivity | Built In Wi-Fi, 3 x HDMI, 2 x USB, 1 x Ethernet, 1 x Headphone Jack, 1 x Audio out, 1 x RF Connectivity Input |
| Remote | Voice Remote Control |
| Operating System | Android |
| Dimension | 112.7 x 7.7 x 66.2 cm |
📖 Overview
The Sony Bravia KD-50X75K Android Google TV has a powerful CPU to display images near 4K quality with realistic colors and contrast. Sony TV's compatibility with Apple AirPlay and Apple HomeKit for direct video and audio streaming from iPhone, iPad, or Mac to television. Movies and television shows can also be streamed from the Apple TV app. Since Sony TV is Bluetooth-compatible, you can easily enjoy cordless entertainment and wireless music and TV wherever you are. All your favorite TV shows, games, apps, and more can be cast to Sony TV with Chromecast.
Be the first to review
Share your experience with Sony Bravia KD-50X75K 50" 4K Android Google TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★