Dell Latitude 7390 2-in-1 Core i5 8th Gen Laptop
Price Range in Bangladesh
from
৳29,499
to
৳31,500
across 2 sellers
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳29,499 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳31,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 29,499
ElephantRoad, Dhaka
৳ 31,500
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8250U 8th Gen |
| Processor Speed | Frequency 1.60 GHz up to 3.40 GHz, 6M Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13.3" FHD X360 Touchscreen |
| RAM | 8GB LPDDR3 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Stereo Speaker with MaxxAudio Pro |
| Networking | Qualcomm QCA61x4A 802.11ac Dual Band(2 x 2) Wireless Adapter, Bluetooth 4.0 |
| Webcam | HD 6.5 mm RGB Integrated Camera |
| Card Reader | Smart Card reader |
| Battery | 4 Cell |
| Software | Windows 11 Pro |
| Product Weight (Kg) | 1.42 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
Dell Latitude 7390 2-in-1 laptop has a 13.3-inch full HD touch display laptop with corning gorilla glass 4 screen protection, 8GB LPDDR3 RAM, and Intel UHD graphics 620. It offers a 256GB SSD storage capacity, a backlit keyboard, and a battery life of up to 3 hours. It's a super-slim laptop that's ideal for office work, presentations, and meetings, among other things.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7390 2-in-1 Core i5 8th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★