Sako TNS-40 KVA Three Phase AVR
-7%
Price Range in Bangladesh
from
৳109,000
to
৳112,000
across 2 sellers
The lowest price of TNS-40KVA in Bangladesh is ৳109,000 only. Buy TNS-40KVA at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳112,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Kalyanpur, Dhaka
Save 8%
৳118,000
৳ 109,000
Motijheel, Dhaka
Save 8%
৳122,000
৳ 112,000
📋 TNS-40KVA Full Specification
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Model | ✅ TNS-40KVA |
| Phase | Three |
| Current Type | AC / AC |
| Input Voltage | 280V-430V |
| Output Voltage | 380V +/-3 percent |
| Total Watt | 36000W |
| Protection | Overload, Overheat protection |
| Noise Level | ≤50dB |
| Environmental | Operating Temperature -5 to 60°C<br>Operating Humidity 20 to 90% |
| Other Features | Frequency 50/ 60Hz |
| Origin | China |
📖 Overview
Sako TNS-40 KVA three-phase AVR provides safety against short circuits, under-voltage, over-voltage, overload, surge, sag, and swell. Its lower voltage protection is effective at output voltages of 186+/-4V and higher voltage protection is effective at output voltages of 246+/-4V. This AVR comes with a servo motor control and manual switching bypass function.
Be the first to review
Share your experience with Sako TNS-40 KVA Three Phase AVR and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★