Sako SVC-10KVA AC Automatic Voltage Regulator
-7%
Price in Bangladesh
৳25,000
from 1 seller
The lowest price of Sako SVC-10KVA in Bangladesh is ৳25,000 only. Buy Sako SVC-10KVA at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Motijheel, Dhaka
Save 7%
৳27,000
৳ 25,000
📋 Sako SVC-10KVA Full Specification
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Model | ✅ Sako SVC-10KVA |
| Phase | Single |
| Current Type | AC |
| Input Voltage | 150-250V |
| Output Voltage | 220V+/-3% |
| Total Watt | 8000W |
| Protection | Over/Low Volt, Short Circuit, Temperature |
| Noise Level | ≤50dB |
| Environmental | Temperature: -5-60 Degree, Humidity: 20% to 90% |
| Other Features | Servo Motor Type Control<br>Input / Output Frequency 50Hz/60Hz<br>Efficiency: AC-AC: 0.96 |
| Origin | China |
📖 Overview
Sako SVC-10KVA AC automatic voltage stabilizer comes with an 8000W capacity. It serves as a protection against over-voltage, under-voltage, and overload and has an input voltage range of 150V to 250V and an output voltage of 220V +/-3%. Additionally, this voltage stabilizer ensures safety against short circuits and can cut high voltage and low voltage with an automated restart and delay timer.
Be the first to review
Share your experience with Sako SVC-10KVA AC Automatic Voltage Regulator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★