Sako 30KVA Three Phase Automatic Voltage Regulator
-11%
Price Range in Bangladesh
from
৳69,000
to
৳78,500
across 3 sellers
The lowest price of Sako 30kva three phase automatic voltage regulator in Bangladesh is ৳69,000 only. Buy Sako 30kva three phase automatic voltage regulator at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳78,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Kalyanpur, Dhaka
Save 12%
৳78,000
৳ 69,000
Shyamoli, Dhaka
৳ 75,000
Motijheel, Dhaka
Save 5%
৳83,000
৳ 78,500
📋 Voltage Stabilizer Full Specification
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Phase | Three |
| Current Type | AC |
| Input Voltage | 280V-430V |
| Output Voltage | 380V +/-3% |
| Total Watt | 24000W |
| Protection | Short circuit, Overloading, 186+/-4V Under voltage, 246+/-4V Overvoltage |
| Noise Level | 50dB |
| Environmental | Operating Temperature -5∼45°C, Operating humidity 20 to 90% |
| Other Features | Input / Output Frequency 50Hz/60Hz<br>AC-AC is more than 95 percent efficiency |
| Origin | China |
📖 Overview
Sako 30KVA AVR will automatically protect when the high output voltage is 246+/-4V, and when the low output voltage is 186+/-4V, it will automatically protect. The power is 80% when the input voltage is 380V and comes with servo motor control. This AVR features short-circuit and overloading protection. It has three phases, and the noise level is 50 dB.
Be the first to review
Share your experience with Sako 30KVA Three Phase Automatic Voltage Regulator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★