Sako AVS-5KVA AC Automatic Voltage Regulator
-11%
Price Range in Bangladesh
from
৳15,500
to
৳17,500
across 2 sellers
The lowest price of Sako AVS-5KVA in Bangladesh is ৳15,500 only. Buy Sako AVS-5KVA at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳17,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
📋 Sako AVS-5KVA Full Specification
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Model | ✅ Sako AVS-5KVA |
| Phase | Single |
| Current Type | AC |
| Input Voltage | 150-250V |
| Output Voltage | 220V+/-3% |
| Total Watt | 4000W |
| Protection | High Volt & Low Volt cut off with auto restarts and delay timers, Sag, Surge, Spike, RF Noise |
| Display | Analog |
| Noise Level | 50dB |
| Environmental | Operating temperature: 0~40°C<br>Storage temperature: -15°C~40°C<br>Operating relative humidity: 10% RH~102% RH; Non-condensing |
| Other Features | Input / Output Frequency: 50Hz/60Hz |
📖 Overview
This Sako AVS is an industrial advanced-quality AC automatic voltage regulator designed to regulate the mains voltage of electrical appliances. It protects your electrical devices from high voltage and low voltage including sag, surge, spike, RF noise. Its input voltage is 140Volt-250Volt. Its output power is 4000W. It has an analog meter that displays the input/output voltage.
Be the first to review
Share your experience with Sako AVS-5KVA AC Automatic Voltage Regulator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★