Sako 3000VA Automatic Voltage Stabilizer
-21%
Price Range in Bangladesh
from
৳9,000
to
৳11,500
across 5 sellers
The lowest price of Sako 3000va automatic voltage stabilizer in Bangladesh is ৳9,000 only. Buy Sako 3000va automatic voltage stabilizer at the best price from BDStall. There are currently 5 sellers available. Prices range up to ৳11,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 5 in Bangladesh
Motijheel, Dhaka
Save 22%
৳11,500
৳ 9,000
Gulistan, Dhaka
Save 31%
৳13,000
৳ 9,000
Motijheel, Dhaka
Save 22%
৳11,500
৳ 9,000
📋 Voltage Stabilizer Full Specification
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Phase | Single |
| Current Type | AC/AC |
| Input Voltage | 90V-270V |
| Output Voltage | 220V+- 3% |
| Total Watt | 2400W |
| Protection | High Volt & Low Volt cut off with auto restart and delay timer |
| Display | Analog |
| Noise Level | ≤50dB |
| Environmental | -5-60 Degree<br>Humidity: 20% to 90% |
| Other Features | Frequency 50Hz |
📖 Overview
This SAKO 3000VA automatic voltage stabilizer works as a protection against under voltage and over voltage. It also provides protection against short circuits and overloads. It can also cut high voltage and low voltage with automatic restart and delay timer.
Be the first to review
Share your experience with Sako 3000VA Automatic Voltage Stabilizer and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★