Sako TNS-20KVA 3-Phase Automatic Voltage Regulator
-3%
Price Range in Bangladesh
from
৳63,000
to
৳80,000
across 3 sellers
The lowest price of Sako TNS-20KVA in Bangladesh is ৳63,000 only. Buy Sako TNS-20KVA at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳80,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Kalyanpur, Dhaka
Save 3%
৳65,000
৳ 63,000
Motijheel, Dhaka
Save 11%
৳75,000
৳ 67,000
Motijheel, Dhaka
Save 6%
৳85,000
৳ 80,000
📋 Sako TNS-20KVA Full Specification
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Model | ✅ Sako TNS-20KVA |
| Phase | Three |
| Current Type | AC |
| Input Voltage | 280V-430V |
| Output Voltage | 380V ± 3 |
| Total Watt | 3600W |
| Protection | Overheat, Overload, Natural cooling system, More than 95 percent efficiency, Overvoltage 246+/-4V |
| Noise Level | 50dB |
| Environmental | operating temperature -5°C-45°C |
| Other Features | More than 95 percent efficiency, frequency 50Hz / 60Hz |
| Origin | China |
📖 Overview
Sako TNS-20KVA automatic voltage regulator provides up to 280V output voltage and comes with servo motor control. This AVR features short circuit and overloading protection. This stabilizer is compatible with TV, computer, printer, scanner, sound systems, photocopiers, washing machines, refrigerators, freeze, air conditioners, motors, medical electronics, and house elevators.
Be the first to review
Share your experience with Sako TNS-20KVA 3-Phase Automatic Voltage Regulator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★