Sako 2000VA Servo Automatic Voltage stabilizer
-12%
Price in Bangladesh
৳7,000
from 1 seller
The lowest price of Sako 2000va servo automatic voltage stabilizer in Bangladesh is ৳7,000 only. Buy Sako 2000va servo automatic voltage stabilizer at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Motijheel, Dhaka
Save 13%
৳8,000
৳ 7,000
📋 Voltage Stabilizer Full Specification
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Phase | Single |
| Current Type | AC |
| Input Voltage | 130V-250V |
| Output Voltage | 220V |
| Total Watt | 1600W |
| Protection | Over & under voltage, temperature protection option |
| Display | Meter Display / LED Display |
| Noise Level | ≤50dB |
| Other Features | Frequency: 50Hz/60Hz |
📖 Overview
This Sako Servo Automatic Voltage Stabilizer has a 2000VA/1600W capacity and an analog display. It has an input voltage of 130V-250V and an output voltage of 220V and acts as protection against under-voltage, over-voltage, and overload. Besides, it can cut high voltage and low voltage with automatic restart and delay timer and ensures protection from short circuits.
Be the first to review
Share your experience with Sako 2000VA Servo Automatic Voltage stabilizer and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★