Sako TNS-100KVA AVR
-3%
Price Range in Bangladesh
from
৳169,000
to
৳210,000
across 3 sellers
The lowest price of TNS-100KVA in Bangladesh is ৳169,000 only. Buy TNS-100KVA at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳210,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Kalyanpur, Dhaka
Save 3%
৳175,000
৳ 169,000
Gulistan, Dhaka
Save 8%
৳190,000
৳ 175,000
Motijheel, Dhaka
Save 2%
৳215,000
৳ 210,000
📋 TNS-100KVA Full Specification
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Model | ✅ TNS-100KVA |
| Phase | Three |
| Current Type | AC |
| Input Voltage | 304V-456V |
| Output Voltage | 380V ± 3 percent |
| Total Watt | 8000W |
| Protection | Overload<br>Overheat<br>Under volt is 318V ± 7V<br>Overvolt 426 ± 7V |
| Noise Level | 50dB |
| Environmental | operating temperature is -5° to 45°C<br>Operating humidity is 20 to 90 percent |
| Other Features | AC-AC is more than 95 percent efficiency<br>Input / Output frequency 50Hz/60Hz<br>Natural cooling system<br>Auto / Manual optional bypass |
| Origin | China |
📖 Overview
This Sako TNS-100KVA AVR is ideal for use with home appliances, elevators, lifts, and low-power industrial devices and comes with a 3-phase supply capability. The protection will activate when the output voltage is 246+/-4V, and it will also do so when the output voltage is 186+/-4V.
Be the first to review
Share your experience with Sako TNS-100KVA AVR and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★