Xiaomi Redmi K40 Pro+
Price in Bangladesh
৳50,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi K40 Pro+ Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi K40 Pro+ |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inch (1080 x 2400 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 12GB |
| Built In Memory | 256GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-Core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple (108MP + 8MP + 5MP) |
| Front Camera | 20 MP, f/2.5, (wide), 1/3.4", 0.8µm |
| Video | 1080p at 30fps, 720p at 120fps |
| OS | Android 11, MIUI 12 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 4520 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 163.7 x 76.4 x 7.8 mm |
| Weight | 196 g |
📖 Overview
Xiaomi Redmi K40 Pro+ phone comes with 12GB of RAM and 256GB of storage capacity. This phone has Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G powerful processor that is made with 5-nanometer technology. It can capture up to 8K resolution video via the rear camera and can capture up to FHD video via a selfie camera.
Xiaomi Redmi K40 Pro+ Review by Bdstall
What is the price of Xiaomi Redmi K40 Pro+ in Bangladesh?
Xiaomi Redmi K40 Pro+ phone is available in Bangladesh only in one variant which is 12GB RAM and 256GB ROM variant. Currently, Xiaomi Redmi K40 Pro+ price in BD is TK 50,000 which is the 12GB RAM and 256GB ROM variant of the smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi K40 Pro+ and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★