Xiaomi Redmi K60
Price in Bangladesh
৳40,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi K60 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi K60 |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inch, 526 ppi density |
| Sound | Loudspeaker with stereo speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple (64MP+8MP+2MP) |
| Front Camera | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Video | 8K at 24fps, 4K at 30/60fps, |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 162.8 x 75.4 x 8.6 mm |
| Weight | 199 g |
📖 Overview
Xiaomi Redmi K60 phone has a 6.67-inch OLED display with 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1400 nits, 1440 x 3200-pixel resolution, and 526 ppi density. It has a triple camera on the back and a selfie camera on the front, which can record videos in UHD resolution. Moreover, this phone has 8GB RAM and 128GB storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi K60 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★