Xiaomi TV A Pro 55″ QLED 2025
-25%
The lowest price of Xiaomi A Pro 2025 in Bangladesh is ৳67,990 only. Buy Xiaomi A Pro 2025 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
📋 Xiaomi A Pro 2025 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ A Pro 2025 |
| Brand | Xiaomi |
| Screen Size | 55 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p |
| Technology | QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 6.5 ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Sound | 2 x 8W Sound Output |
| Connectivity | Bluetooth v5.0, Wi-Fi: 2.4GHz/5GHz, DVB-T2/C, DVB-S2 |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Android |
| Dimension | 1350 x 144 x 837mm |
📖 Overview
Xiaomi A Pro 2025 Review by Bdstall
360° Bluetooth remote control: The 360° Bluetooth remote control allows users to control the Xiaomi TV Pro from any angle or position they need.
Google TVঃ Easily allows users to watch their favorite content and services, including 700,000+ movies and TV episodes, in a single location. Google TV brings content that viewers like the most it can automatically gather them for the user's convenience.
Miracast: Xiaomi TV A Pro supports Miracast, a wireless display standard that allows users to stream audio & video content from one device to another, such as from a smartphone to a TV or projector. It uses Wi-Fi Direct technology to create a direct connection between the two devices.
4K QLED: This technology uses phosphorescent crystals to improve the LED backlight on the Xiaomi TV A Pro television. It mainly enhanced television's color vibrancy, greater brightness levels & better HDR performance
Dual Band Wi-Fi: The Xiaomi A Pro TV can connect to both 2.4 GHz and 5 GHz Wi-Fi networks. This allows for potentially faster connections, especially when streaming high-definition content or participating in online gaming.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi TV A Pro 55″ QLED 2025 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?