HP Elite X2 1012 G2 Core i5 7th Gen 8GB RAM Touch
Price in Bangladesh
৳31,490
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳31,490 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Uttara, Dhaka
৳ 31,490
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-7600U 7th Generation |
| Processor Speed | 2.8GHz, up to 3.9GHz with Intel Turbo Boost Technology1, 4 MB cache, 2 cores |
| Screen Size | 12.3-inch Touch Screen, Diagonal BrightView LED-backlit better than QHD |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 4 GB Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen, Dual Speakers |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 8265 802.11a/b/g/n/ac (2x2) WiFi and Bluetooth 4.2 Combo |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | Smart card reader FIPS-201 compliant |
| Battery | HP 4-Cell Polymer 47 WHr (3055mAhr/cell) Voltage: 7.7V Supports HP Fast Battery charging |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 147.4 x 9.5 mm |
| Product Weight (Kg) | 17.5gm |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
The HP Elite X2 1012 G2 is a 12.3-inch touchscreen display laptop and this laptop can be detached with a full keyboard that can also be used as a tablet. The laptop comes with Intel Core i5 7th generation processor. Its included 8GB RAM and 256GB SSD. It has a battery backup of up to 2 hours on a full charge.
Be the first to review
Share your experience with HP Elite X2 1012 G2 Core i5 7th Gen 8GB RAM Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★