Dell Latitude 7490 Core i7 8th Gen 8GB RAM 256GB SSD
Price Range in Bangladesh
from
৳26,490
to
৳27,990
across 2 sellers
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳26,490 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳27,990 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Uttara, Dhaka
৳ 26,490
Uttara, Dhaka
৳ 27,990
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8650U 8th Gen |
| Processor Speed | 8M Cache, up to 4.20 GHz |
| Screen Size | 14" HD Anti Glare Non-Touch Screen |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Built-in Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo Speaker |
| Networking | Integrated 10/100/1000 Ethernet LAN, 802.11a / b / g / n / ac, Bluetooth V5.0 |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | Smart Card reader |
| Battery | 4-Cell, 60 WH Long Life Polymer |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 13 x 8.7 x 0.7 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.4 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
Dell Latitude 7490 laptop is a powered by Intel i7 8th generation processor with turbo frequency of 4.20GHz. It has 8GB DDR4 RAM and 256GB SSD. This laptop has 802.11a / b / g / n / ac, and Bluetooth V5.0 technology for network connectivity. This Dell laptop features stereo speaker, 14" HD non-touch display, HD webcam and 4-cell, 60 WH long life polymer battery.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7490 Core i7 8th Gen 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★