Ariston PRO-R-100H 100L Electric Water Heater
-14%
Price in Bangladesh
৳48,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Ariston Full Specification
| Item | Water Heater & Geyser |
|---|---|
| Brand | Ariston |
| Heater Type | Instant |
| Body | Steel |
| Capacity | 100-Liter |
| Power System | 1.5 KW Power |
| Heating Time | 3, 4 H/min |
| Voltage | 230V |
| Height | 480.0mm Height |
| Diameter | 383.0mm Depth, 913.0mm Width |
| Weight | 25Kg Weight |
📖 Overview
The Ariston PRO-R-100H electric water heater has a capacity of 100 liters of water and has a maximum working temperature of 75°C. This water heater gives you 8-time maximum working pressure. It can be installed horizontally wall mounted and has IPX1 ingress protection.
Be the first to review
Share your experience with Ariston PRO-R-100H 100L Electric Water Heater and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★