Dell EMC PowerEdge R350 16GB Rack Server
Price in Bangladesh
৳305,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell EMC PowerEdge R350 Full Specification
| Item | Server |
|---|---|
| Model | ✅ EMC PowerEdge R350 |
| Brand | Dell |
| Processor | Intel Xeon E-2336, 2.9GHz, 6C/12T, 12MB Cache |
| Memory | 16GB (1x16GB) DDR4 UDIMM ECC |
| Storage | 2 x 480GB SSD Read Intensive 6Gbps 512 2.5in Hot-plug |
| Storage Controller | PERC H755 Hardware RAID-0 / 1 / 10 / 5 / 50 / 6 / 60 |
| Connectivity | On-Board Broadcom 5720 Dual Port 1Gb LOM |
| Power Supply | 2 x 600W Hot-Plug Power |
| Operating System | No Operating System |
📖 Overview
This Dell PowerEdge R350 Rack is a powerful and reliable server used in data centers and other enterprise environments. It offers an Intel Xeon E-2336 processor which generates speed up to 2.9GHz and comes with 6 Core, 12 MB cache which provides high performance. Also, it supports 16GB DDR4 UDIMM ECC memory and 2 x 480GB SSD. Moreover, It comes with a dual hot plug, redundant power supply (1+1), and 600W that ensures efficient and reliable power delivery.
Be the first to review
Share your experience with Dell EMC PowerEdge R350 16GB Rack Server and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★