Genetic Platinum 100W Solar Panel
-11%
Price in Bangladesh
৳4,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Solar Panel Full Specification
| Item | Solar Panel |
|---|---|
| Cell Type | Mono Crystalline Solar Panel |
| Number of Cell | 36 |
| Front Glass | Tempered |
| Maximum Power | 100W |
| Maximum Power Voltage | 12V |
| Module Efficiency | 16 percent |
| Maximum System Voltage | 1000V |
| Operating Temperature | 45±2 °C |
| Weight | 9 kg |
| Dimension | 1190 x 660 x 35 mm |
📖 Overview
This Genetic Platinum Solar Panel comes with 100 watts of power which is designed with a monocrystalline aluminum frame. It is made using Grade A solar cells which ensures high efficiency and long performance. Moreover, this solar panel's 100 watts of power enables the battery to stay charged even after moderate usage.
Be the first to review
Share your experience with Genetic Platinum 100W Solar Panel and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★