HP 14s-DR2515TU Core i5 11th Gen 16GB RAM 512GB SSD
Price in Bangladesh
৳51,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳51,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
৳ 51,000
📋 HP Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1135G7 11th Generation |
| Processor Speed | up to 4.2 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 8 MB L3 cache, 4 cores |
| Chipset | Intel Integrated SoC |
| Screen Size | 14 inch FHD IPS micro-edge, BrightView, 220 nits, 45% NTSC Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512 GB PCIe NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris X Graphics |
| Audio/Speaker | Dual speakers |
| Networking | Realtek 802.11a/b/g/n/ac (2 x 2) Wi-Fi and Bluetooth 5 combo |
| Webcam | HP TrueVision HD camera with integrated digital microphone |
| Card Reader | Multi-format SD media card reader |
| Battery | 3-cell, 41 Wh Li-ion |
| Software | Windows 10 Home |
| Dimensions (W x D x H) | 32.4 x 22.59 x 1.99 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.47 kg |
| Series | Others |
📖 Overview
The HP 14s-DR2515TU laptop comes with 14 inch diagonal display that features full HD resolution, IPS panel, micro-edge, BrightView, 250 nits, 45% NTSC. It is a powered by Intel Core i5-1135G7 11th generation processor with Intel Turbo Boost Technology, 8 MB L3 cache, and 4 cores. It has 16 GB DDR4 2666MHz SDRAM and 512GB PCIe NVMe M.2 SSD. This HP laptop is suitable for graphics design, video editing, programing, and other office work.
Be the first to review
Share your experience with HP 14s-DR2515TU Core i5 11th Gen 16GB RAM 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★