Samsung 75'' QN85B Neo QLED Smart 4K TV
-5%
Price Range in Bangladesh
from
৳274,999
to
৳284,000
across 2 sellers
The lowest price of Samsung QN85B in Bangladesh is ৳274,999 only. Buy Samsung QN85B at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳284,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
Save 5%
৳290,000
৳ 274,999
ElephantRoad, Dhaka
Save 2%
৳291,000
৳ 284,000
📋 Samsung QN85B Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ QN85B |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 75'' |
| Panel | Flat |
| Resolution | (3840 x 2160) 4K |
| Technology | Neo QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | Motion Xcelerator Turbo + 200Hz |
| Contrast | Quantum MatrixTechnology / Real Depth Enhancer |
| Brightness | Brightness /Color Detection |
| TV Tuner | Analog & Digital |
| Sound | 60W( 30W + 30W ) Dolby Atmos |
| Connectivity | USB 2 / HDMI 4 |
| Remote | Voice Remote / Google Assistant Built-in |
| Operating System | Tizen |
| Dimension | 65.7 x 37.7 x 1.1 inches |
| Other Features | Neo Quantum Processor 4K |
📖 Overview
Samsung 75'' QN85B Neo Qled Smart 4K TV. Quantum Matrix technology joins Quantum HDR 24x images powered by Quantum Mini LED backlighting and wireless True Dolby Atmos, for a complete sound and visual experience. By developing proprietary mini LEDs shrunk to 1/40th the size of some other backlights and introducing a microlayer for precise light control, Samsung has set a new standard in image quality, with incredible detail, deep blacks & brilliant brightness & contrast. HDR 24x helps reveal what you've missed, especially in dark or light scenes, making them pop with vibrant, breathtaking colors. Samsung TVs have built-in firing speakers & True Dolby Atmos support to deliver a life-than-life audio experience. Samsung QLED TV Quantum Dot Technology helps you discover details by delivering a billion shades of color & incredible contrast in different lighting conditions.
Be the first to review
Share your experience with Samsung 75'' QN85B Neo QLED Smart 4K TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★