HP EliteBook 840 G7 Core i5 10th Gen 8GB RAM 512GB SSD
-2%
Price in Bangladesh
৳37,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳37,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 3%
৳38,000
৳ 37,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-10210U 10th Generation Processor |
| Processor Speed | 6M Cache, 1.60 GHz up to 4.20 GHz |
| Screen Size | 14.1" diagonal FHD , IPS, anti-glare, WLED-backlit, eDP, 250 nits, 45% NTSC (1920 x 1080) |
| RAM | 8GB 2666MHz DDR4 RAM |
| Hard Disk | 512GB NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Bang & Olufsen, dual stereo speakers, 3 multi array microphone |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 2 x 2 and Bluetooth 5 combo, vPro |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Battery | 3 Cell Li-Ion, 53Wh |
| Software | Windows 10 |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP EliteBook 840 G7 laptop comes with a powerful Intel Core i5-10210U 10th generation processor with 6M Cache, 1.60 GHz up to 4.20 GHz processor speed and has a 14.1" diagonal FHD , IPS, anti-glare, WLED-backlit display that has a resolution of 1920 x 1080. It has a 8GB 2666MHz DDR4 RAM with 512GB NVMe M.2 SSD Hard Disk capacity which ensure a greater and smooth performance. Also, this laptop has a 65W External AC power adapter with 3 Cell Li-Ion battery that gives a long lasting using experience.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 840 G7 Core i5 10th Gen 8GB RAM 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★