HP Pavilion Core i5 11th Gen 15" FHD Laptop
-25%
Price in Bangladesh
৳39,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳39,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 25%
৳52,000
৳ 39,000
📋 HP Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1135G7 11th Generation |
| Processor Speed | Up to 4.2 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 8 MB L3 cache, 4 cores |
| Chipset | Intel Integrated SoC |
| Screen Size | 15" diagonal, FHD, IPS, micro-edge, anti-glare |
| RAM | 8GB DDR4 3200 MHz |
| Hard Disk | 512GB PCIe NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Mx350 2GB NVDIA dedicated Graphics |
| Audio/Speaker | Audio by B&O; Dual speakers, HP Audio Boost |
| Networking | Intel Wi-Fi 6E AX211 and Bluetooth 5.2 combo |
| Webcam | 720p HD camera |
| Battery | 3-Cell, 43 Wh Li-ion polymer |
| Keyboard | Full-size natural silver keyboard |
| Software | Windows11 Pro |
| Ports | USB 3.0 slots 2, USB Type C 2,Headphone Jack -Yes, Microphone Jack Yes |
| Series | HP Pavilion |
📖 Overview
HP Pavilion laptop features an Intel 11th Gen i5-1135G7 processor, 8GB DDR4 RAM, and a 512GB SSD for fast and efficient performance. The 15-inch FHD IPS micro-edge display provides a stunning visual experience, while the Mx350 2GB NVDIA dedicated Graphics ensures smooth graphics performance. With a full-size natural silver keyboard and audio by B&O, this laptop offers a comfortable typing experience and immersive audio quality.
Be the first to review
Share your experience with HP Pavilion Core i5 11th Gen 15" FHD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★