HP OMEN Gaming 16-xf0050AX Ryzen 7-7840HS
Price in Bangladesh
৳135,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳135,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 135,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | AMD Ryzen 7-7840HS |
| Processor Speed | Up to 5.1GHz, 16MB Cache |
| Screen Size | 16.1" UHD (2560x1440) 240Hz |
| RAM | 16GB DDR5 5600MHz |
| Hard Disk | 1TB NVM Express Drive |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Dedicated NVIDIA RTX 4060- 8GB GDDR6 with<br>AMD Radeon 780M - 8GB |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen, DTS: X Ultra, Dual Speakers, HP Audio Boost |
| Networking | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 2 x 2 and Bluetooth V5.3 wireless card |
| Webcam | HP Wide Vision 720p HD camera |
| Card Reader | Multi-format SD media card reader |
| Battery | 6-Cell, 83Wh Li-ion polymer |
| Keyboard | RGB Backlit Keyboard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 36.9 x 24.8 x 2.3 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 2.35 Kg |
| Series | HP Omen |
📖 Overview
HP OMEN Gaming 16-xf0050AX laptop comes with AMD Ryzen 7-7840HS processor with turbo frequency up to 5.1GHz, and 16MB cache. It has a AMD Radeon 780M - 8GB with NVIDIA RTX 4060- 8GB GDDR6 dedicated graphics card. This laptop has MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 2 x 2 and Bluetooth 5.3 wireless card for network connectivity and it will support gigabit data rate. This HP OMEN 16-xf0050AX laptop included 16GB DDR5 RAM & 1TB SSD.
Be the first to review
Share your experience with HP OMEN Gaming 16-xf0050AX Ryzen 7-7840HS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★