ElephantRoad, Dhaka
৳ 75,000
The lowest price of Jilong S600 in Bangladesh is ৳75,000 only. Buy Jilong S600 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
| Item | Splicer Machine |
|---|---|
| Model | ✅ Jilong S600 |
| Splicing Time | 8 Second |
| Splicing Mode | Maximum 128 group |
| Splice Loss | SM: 0.02dB / MM: .01dB / DS: 0.4dB / NZDS: 0.04dB / G.57: 0.02dB |
| Fiber Cleave Length | 20mm, 30mm, 40mm, 50mm, 60mm |
| Fiber Diameter | Cladding diameter: 80-150um<br>Coating diameter: 100-1000um<br>Fiber Cleave Length: 8-16 mm |
| Fiber Magnification | X, Y, XY, X/Y: 320X Magnification |
| Applicable Fiber | SM(ITU-T G.652 & G.657) / MM(ITU-T G.651) / DS(ITU-T G.653) / NZDS(ITU-T G.655) |
| Heating Time | Quick mode 18 sec.(SM G652 250μm 40mm Sleeve) adjustable |
| Return Loss | 60dB |
| Result Storage | 10,000 splice records and 2,000 result images |
| Display | 3.5" color 800 x 480p display |
| Battery | 4000mAh, Typical 120 Cycles (Splice & Heat) per Charge |
| Electrodes Life Time | 5000 arcs |
| Interface | USB 2.0 |
| Operating Condition | 0~95% relative humidity, -20~60°C |
| Power | AC 100-240V, DC 9-14V |
| Weight | 1.35kg with battery |
| Dimension | H x W x D: 130 x 113 x 126mm |
Very Good
Thank You Sir
You need to be logged in to set a price alert.
Your account has no email address. Please add one in your profile to receive price alerts.
We'll email you when any seller's price drops to or below your target.
We'll email you when the price drops to or below.
Pick 1 product to compare side-by-side with Jilong S600.
No location data available for this page.