FGK 320 High Quality 4-Roller Laminating Machine
Price in Bangladesh
৳4,800
from 1 seller
The lowest price of Fgk 320 high quality 4-roller laminating machine in Bangladesh is ৳4,800 only. Buy Fgk 320 high quality 4-roller laminating machine at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
৳ 4,800
📋 Laminating Machine Full Specification
| Item | Laminating Machine |
|---|---|
| Heating System | Quartz h.tube, syn motor |
| Preheating Time | Up to 560mm / minute |
| Laminating width | 320mm |
| Laminating Thickness | 2mm |
| Heating Temperature Control | 0–180°C |
| Paper Size | A3 |
| Roller | 4 |
| Power | AC100120220240V/5060Hz, 550W |
| Weight | 6.5 Kg |
| Dimension | 55 Cm X 29 Cm X 16 Cm |
📖 Overview
This FGK 320 is a high quality laminating machine with a 4-Roller system. It can laminate up to A3 size and features external temperature control, heavy-duty motor, laminating system selector, reverse switch selector, and bubble-free lamination. It also has a silicone roller that can be thoroughly tempered and is more resilient than others. It has an AC gear motor that is quiet when working. Also, the operational switch and controlling knob with a light indicator make the operation easier and more user-friendly.
Be the first to review
Share your experience with FGK 320 High Quality 4-Roller Laminating Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★