Lenovo IdeaPad 110 Core i5 6th Gen 256GB SSD 14" Laptop
-23%
Price in Bangladesh
৳17,500
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳17,500 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 24%
৳23,000
৳ 17,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-6200U Processor |
| Processor Speed | 2.30GHz Base Frequency & up to 2.80GHz Turbo Boost, 3M Cache |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 14" Display |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | DVD WR |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 520 |
| Audio/Speaker | Integrated Sound Card and Speaker |
| Networking | Wi-Fi 802.11b/g/n, 10/100 Base T |
| Webcam | HD Web Camera |
| Card Reader | Multi-Format Card Reader - SD / SDHC / SDXC |
| Battery | 3 Cells 48 Whrs Polymer Battery |
| Software | Free DOS |
| Product Weight (Kg) | 2.1 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Lenovo IdeaPad 110 laptop has an Intel core i5-6200U processor, 8GB RAM, 256GB SSD, Intel HD graphics 520, 14 inch HD LED display, DVD+RW, HD webcam, wi-fi, Bluetooth, USB 3.0, card reader, Integrated Sound Card and Speaker, VGA, 3 Cells 48 Whrs Polymer Battery.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo IdeaPad 110 Core i5 6th Gen 256GB SSD 14" Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★