Dell XPS 13 7390 Core i7 10th Gen 16GB RAM Laptop
Price in Bangladesh
৳52,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳52,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 52,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-10700 10th Generation |
| Processor Speed | 8M Cache, 1.80 GHz up to 4.90 GHz |
| Screen Size | 13.3" FHD IPS Non Touch Display |
| RAM | 16GB LPDDR3 2133MHz |
| Hard Disk | 512GB PCIe NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers with Waves MaxxAudio Pro |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Webcam | Widescreen HD 2.25mm Webcam with 4-Array Digital Microphones |
| Card Reader | MicroSD Card Reader |
| Battery | 4-Cell, 52 WHr Polymer |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 11.9 x 7.8 x 0.62" |
| Product Weight (Kg) | 1.23Kg |
| Series | Dell XPS |
📖 Overview
Dell XPS 13 7390 laptop comes with an Intel Core i7 10th generation processor with a turbo frequency of 4.90GHz. This laptop has 16GB of RAM with 2133MHz speed for smooth operation and 512GB SSD for storing videos, data, and other information. This laptop is built on Intel WiFi 6 (802.11ax) chipset which will work almost three times faster than the previous generation 80MHz 2 x 2 AC. This Dell laptop has a 4-cell, 52 WHr polymer battery that provides up to 4 hours of backup.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 13 7390 Core i7 10th Gen 16GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★