Samsung Q800T 65" 8K QLED Smart TV
Price in Bangladesh
৳214,999
from 1 seller
The lowest price of Samsung QA65Q800TAUXTW in Bangladesh is ৳214,999 only. Buy Samsung QA65Q800TAUXTW at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
৳ 214,999
📋 Samsung QA65Q800TAUXTW Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ QA65Q800TAUXTW |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 65" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 8K |
| Technology | QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Brightness | Color Detection Ultimate 8K Dimming Pro |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | 70W Sound Output (RMS) |
| Connectivity | USB, HDMI, WI-FI Bluetooth 4.2 Wireless LAN Built-in |
| Remote | Voice Assistant with One Remote Control |
| Operating System | Tizen |
| Dimension | 1447.9 x 921.1 x 285.3 mm Set Size with Stand |
📖 Overview
The Samsung QA65Q800TAUXTW 65" Smart TV features an intelligently powered 8K Quantum Processor that can upscale a wide variety of sources and resolutions to 8K through machine learning. AI upscaling on this TV creates flawless textures, and realistic edges, and reduces noise pixel by pixel, so you, see videos in perfect reality. Samsung TV Quantum HDR 16X has every nuance and is detail-rich, with accurate colors and deep contrast allowing you to appreciate the smallest details. One remote lets you quickly search for all your favorite content from your TV set-top box to game consoles, apps and even live TV. This TV has a multi-view function that can split the TV screen into two parts and mirror the mobile screen while keeping the content you are watching on the TV on one side.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Q800T 65" 8K QLED Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★