HP EliteBook 850 G5 Core i5 8th Gen 16GB RAM 512GB SSD
-16%
Price in Bangladesh
৳36,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8265U 8th Generation |
| Processor Speed | 2.3GHz Turbo Boost Up to 2.8GHz, 3MB Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" Diagonal LED-Backlit FHD Anti-Glare |
| RAM | 16GB DDR4 2400MHz |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 520 |
| Audio/Speaker | B&O Play with 2 Speaker |
| Networking | Gigabit LAN, Wi-Fi, Bluetooth, VGA, HDMI |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | Multi Card Reader |
| Battery | HP 3-Cell Long Life Li-Ion |
| Keyboard | Backlit Keyboard and Finger Print Security |
| Software | Windows 10 |
| Ports | USB 3.0 |
| Dimensions (W x D x H) | 32.6 x 23.43 x 17.9cm |
| Product Weight (Kg) | 1.45kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 850 g5 laptop comes with a powerful Core i5 8th generation processor with a speed 2.3GHz Turbo Boost Up to 2.8GHz and a 3MB Cache. This laptop has a 14" Diagonal LED-Backlit FHD Anti-Glare display with 720p HD camera. Also, it features a 16GB RAM and 512GB NVMe SSD storage capacity with HP 3-Cell Long Life Li-Ion battery.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 850 G5 Core i5 8th Gen 16GB RAM 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★