HP ProBook 440 G5 Core i5 8th Gen 8GB / 256GB
-31%
Price in Bangladesh
৳21,900
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8250U 8th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 1.60 GHz GHz up to 3.40 GHz, 6M Cache, 4 Cores, 8 Threads |
| Screen Size | 14-Inch Diagonal HD SVA BrightView Micro-Edge WLED-Backlit |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 |
| Networking | Gigabit, LAN, Bluetooth |
| Webcam | Integrated HD 720p Webcam With Dual Array Microphone |
| Card Reader | Multi Format SD Card Reader |
| Battery | 3-Cell Battery with 4.5 Hours Backup |
| Extra Slot | Extra RAM Slot, Extra M.2 Slot |
| Dimensions (W x D x H) | 13.23 x 9.37 x 0.78 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.63 Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
HP ProBook 440 G5 laptop features Intel Core i5 8th generation processor, 8GB DDR4 RAM, an Integrated HD 720p webcam with dual array microphone, fingerprint security, 14 inches diagonal HD SVA anti-glare LED-backlit display, and a 256GB SSD.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 440 G5 Core i5 8th Gen 8GB / 256GB and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★