Livguard LGS-1150i 900 VA IPS Inverter
-26%
Price in Bangladesh
৳10,500
from 1 seller
The lowest price of Livguard LGS-1100 in Bangladesh is ৳10,500 only. Buy Livguard LGS-1100 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Belabo, Narsingdi
Save 26%
৳14,200
৳ 10,500
📋 Livguard LGS-1100 Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| Model | ✅ Livguard LGS-1100 |
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 900VA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 756W |
| Inverter Frequency | 50Hz |
| Battery Included | No |
| Battery Capacity | 12Volt |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Display | LED Display for Indications of the Current Status of your inverter |
| Input Voltage | 90-220V |
📖 Overview
Livguard LGS-1100 900 VA IPS has artificial intelligent charging that can charge the battery when needed therefore less power consumption. This inverter generates 680 watt electricity using the Sinewave technology. Flat, tubular, and SMF batteries all are compatible.
Be the first to review
Share your experience with Livguard LGS-1150i 900 VA IPS Inverter and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★