LG UQ75 55" 4K Smart LED TV
Price in Bangladesh
৳58,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 LG UQ75 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ UQ75 |
| Brand | LG |
| Screen Size | 55 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | Dynamic Contrast Enhancer |
| Brightness | Live Color |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 20W Speaker |
| Connectivity | 3 x USB / 2 x HDMI / Wi-Fi / Bluetooth V5.2 |
| Remote | Magic Remote |
| Operating System | Android |
| Dimension | 10.1"D x 48.5"W x 30.4"H |
| Other Features | a5 Gen5 AI Processor; Active HDR; Filmmaker Mode; Game Optimizer; Full Web Browser |
📖 Overview
This LG UQ75 is a 55-inch smart LED TV with a 4K resolution display that provides visual quality and vivid colors. This TV is designed with a 50Hz refresh rate, which ensures fluid and smooth animation and is perfect for action or fast-paced sports films. Moreover, its HGiG technology helps in making various action-packed games, gaming dashboards, adventure games, and gaming experiences faster and smoother.
Be the first to review
Share your experience with LG UQ75 55" 4K Smart LED TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★